Skip to content ↓

"Learning to love, live and celebrate as we grow in the knowledge and love of Christ"

Governors

Chair of Governors

Mr David Swarbrick

Foundation Governor No pecuniary interests

1st January 2019 -

31st August 2022

Vice Chair

Ms Laura Connor

Parent Governor 

No pecuniary interests

1st June 2017 -

31 May 2021

 

Mrs Kathy Little

Executive Head Teacher

No pecuniary interests

 

 

Mrs Michelle Anderton

Head of School

Co-Opted Governor

No pecuniary interests

1st Sept 2019 - 31st August 2023

 

Fr David Burke

Foundation Governor

No pecuniary interests

19th Sept 2017 -

30th August 2021

 

Mr Eoin Power

Staff Governor

No pecuniary interests

3rd Dec 2020 - 

 

Mrs Monica Murray

LA Governor

No pecuniary interests

16th Sept 2020 - 15th Sept 2024

 

Mrs Leanne Butler

Foundation Governor

No pecuniary interests

4th May 2018 -

31st August 2021

 

Mrs Jo Cosgrove

Foundation Governor

No pecuniary interests

1st June 2019 -

31st August 2021

  Mr Gary Brine

Foundation Governor

No pecuniary interests

29th January 2020 -

31st August 2023

   

 

 

Since 1st September 2015, schools are required to publish on their website details of any 'pecuniary interests' held by governors.   This means any personal or business interest that could possibly cause a 'conflict of interest' in their role as a governor. 

There is only 1 declaration of interest for this governing board and that is from Mrs Kathy Little who is also the Executive Headteacher at St Albert the Great Primary School, Hemel Hempstead. 

 

Curriculum

Committee

Marketing Working Party

Resources  Committee

 

Mrs Leanne Butler (Chair), Mrs Kathy Little, Mrs Michelle Anderton, Ms Laura Connor, Mr Eoin Power

 

 

Mrs Kathy Little, Mrs Michelle Anderton, Mr Gary Brine , Fr David Burke, Mrs Leanne Butler, Ms Laura Connor, Mrs Jo Cosgrove, Mrs Monica Murray

 

 

Mrs Jo Cosgrove (Chair) Mrs Michelle Anderton, Mr David Swarbrick, Mr Gary Brine, Mrs Monica Murray, Mrs Kathy Little